Zelený ječmen

Zelený ječmen 

Ječmen setý (Hordeum vulgare) je jedna z nejrozšířenějších pěstovaných obilovin a všichni jej dobře známe. V raném stádiu, kdy nám ještě nepřipomíná ten klasický ječmen z lánů obilí, se označuje jako zelený ječmen. Pro jednoduchou ilustraci si představte velikonoční osení…

Na trhu nalezneme velké množství ječmenů (napočítali jsme něco kolem 40) od různých výrobců nebo zprostředkovatelů. Nějakou chvíli nám trvalo, než jsme se začali trochu v této nepřeberné paletě ječmenů orientovat. Ale protože je členem naší party i Martin , velký milovník všeho nového a zajímavého co jídla a zdravých věcí se týče, byl on ten pokusný králík, který začal cca před 5 lety zkoušet jednotlivé ječmeny. Noo určitě jich nevyzkoušel všech 40 :o) Některé vyselektoval na základě zkušeností svých přátel, kteří se již déle zabývají zelenými potravinami, ale takových 12 kousků ochutnal a nějakou dobu užíval…

Ječmeny se lišily jednak svou barvou, vůní a co je asi pro Vás důležité, tak chutí a co je úplně nejdůležitější, tak kvalitou! A samozřejmě i cenou… A zde je skutečně velký rozdíl. Tento rozdíl pramení ze způsobu zpracování ječmene. Existují dva druhy – sušené rozdrcené lístky ječmene (levnější varianta) a sušená 100 % šťáva z ječných lístků (varianta dražší, ale kvalitnější). A navíc naše lidské tělo není uzpůsobeno k trávení trávy (zvířata k tomu potřebují 4 žaludky). U nás tedy jednoznačně vyhrává sušená šťáva z ječných lístků.

Po delším hledání kvalitního ječmene ze sušené šťávy Martin narazil na výrobky firmy Green Ways. Společnost kontaktoval, nějakou dobu Ječmen užíval a měl jasno… K našemu překvapení se navíc jednalo o českou firmu, která si zelený ječmen i sama pěstuje! Tudíž se nejedná o žádného „baliče“, ale přímo o výrobce.

V projektu Ječmínkova cesta pro zdravější děti pracujeme zásadně se sušenou 100 % šťávou z ječných lístků od české společnosti Green Ways (GW) s dlouhou tradicí na našem trhu (od roku 2001).

Více informací o mladém zeleném ječmenu:

https://www.gw-int.net/katalog/jecmen/